تغییر فرهنگ سازمانی؛ چرا و چگونه؟

آیا قصد تغییر فرهنگ سازمانی خود را دارید؟ به کارمندان خود توجه کنید.

نکات مهم

  • کارمندان مایل هستند بجای دریافت پیام های متعدد، به آنها توجه شود.
  • افرادی با عملکرد بالا، کسب و کار و مشتریان را بخوبی می شناسند.
  • عملکرد مبتنی بر کارمندان و توجه به آنها بصورت مثبت بر فرهنگ محیط کار موثر است.

بخش مهمی از تغییرات فرهنگ و تغییرات مدیریتی در یک سازمان به ارتباطات مربوط می شود. اگرچه، بر اساس مطالعات اخیر Gallup ، تنها 13 درصد از کارمندان آمریکایی معتقدند مدیران سازمانها بصورت موثری با آنها ارتباط برقرار می کنند. اما تصور شما از واژۀ “ارتباط” ممکن است صحیح نباشد. اغلب زمانیکه به مدیران گفته می شود، کارمندان نیازمند ارتباط بهتر هستند، واکنش آنها شامل ارائه های بیشتر، ایمیل های بیشتر، و پیام های بیشتری به کارمندان می شود. مدیران برتر قبل از انجام کار، می اندیشند. و گوش دادن و توجه به کارمندانشان را در اولویت قرار می دهند.

در واقع، در بسیاری از موارد آنچه کارمندان می خواهند این است که حرفشان شنیده شود و مورد توجه قرار گیرد. در آمریکا از هر 10 کارمند فقط 3 کارمند معتقدند این امر رخ می دهد. و سازمانهایی که در حال تغییر هستند، گاهی کارمندان احساس می کنند نظراتشان اصلا نادیده گرفته می شود. معمولا، مدیران معتقدند مدیریت تغییرات فرهنگ درون سازمانی بر عهدۀ آنهاست و باید توجه به کارمندان را در اولویت قرار دهند.

 

چرا باید به کارمندان برتر توجه کنید؟

مدیران باید از بازخورد کامندان خود آگاه باشند. در طول جلسات باید به سخنان آنها توجه کنند و اجازۀ ابراز نظرات را به کارمندان دهند. البته بلندترین صداها هیچگاه مهمترین صداها نیستند. ولی متاسفانه، گاهی می توانند مکالمات و جلسات را مدیریت نمایند. به همین علت، مدیران باید بصورت انتخابی عمل کنند و کارمندانی که ایده های جدید و نظرات منطقی دارند را شناسایی نمایند. این کارمندان دارای ویژگی های زیر هستند:

  • عملکرد بالا
  • با انگیزه
  • دارای تجربۀ بالا در سازمان

این کارمندان درک بالایی از کسب و کار دارند، مشتریان را درک می کنند، و متوجه محدودیت هایی که قابل اغییر و یا غیر قابل تغییر است هستند. مدیران می توانند با استفاده از پرسشنامه هایی این کامندان را شناسایی کنند و توجه بیشتری به آنها داشته باشند. به یاد داشته باشید که این نوع کارمندان می توانند در دستیابی به اهداف موفق عمل می کنند و به شما کمک می کنند تا به موفقیت برسید. تصور کنید برترین کارمندان خود را به جلسه ای دعوت کرده اید. این جلسه ممکن است برای صبحانه، ناهار و یا در طول روز باشد که در هر صورت فرصت بینظیری برای گوش دادن به نظرات آنها می باشد. به اندازۀ کافی زمان را صرف صحبت با آنها کنید و با دقت به پاسخ های آنها گوش دهید.

بعنوان مثال، می توانید این سوالات را در مورد چگونگی ارتباط فرهنگ با استراتژی رشد، با آنها مطرح کنید: آیا درست است؟ چه نواقصی وجود دارد؟ بالاترین سطح موفقیت در این امر چیست؟ زمانیکه به کارمندان خود اجازۀ روئیاپردازی می دهید، راه های جدیدی را برای رفع موانع می یابید. در نهایت، شما مایلید محیط کاری را ایجاد کنید که افراد بیشتری مانند کارمندان برتر شما را جذب کند، بنابراین چرا از نظرات همین کارمندان استفاده نشود؟ محیط کاری را ایجاد کنید که کارمندان از آن راضی باشند و بتوانید افراد بیشتری خارج از سازمان را نیز جذب کنید.

فراموش نکنید که عمل کنید.

این امر نکتۀ مهمی است که اگر مایلید افراد احساس با ارزش بودن کنند، باید همواره اینکار را انجام دهید و هر زمان که ممکن بود، به آنها نشان دهید که بر اساس نظرات آنها کاری را انجام داده اید. Gallup نشان داده که زمانیکه مدیران تحقیقاتی را روی کارمندان خود انجام می دهند ولی در نهایت عملی یا واکنشی از خود نشان نمی دهند، گویی هیچ تحقیقی انجام نداده اند و کارشان بی فایده بوده است. به همین علت است که پیشنهاد می کنیم گروه عملیاتی را قبل از انجام تحقیقات آماده کنید که کار این گروه پاسخ و واکنش دادن به نتایج تحقیق باشد. البته گفتگو با کارمندان نیز همین تاثیر را دارد. نظرات آنها را جویا شوید. در نهایت نه تنها کارمندان با انگیزه تری دارید، بلکه داشتن افراد با انگیزه برای سازمان نیز بهتر است و می تواند شما را به موفقیت برساند.

به این مقاله امتیاز دهید.
توسط |2019-06-18T09:18:24+00:00ژوئن 18th, 2019|مدیریت|

درج دیدگاه