4 روش برای ارتقای شبکه شغلی شما

4 نکته برای ارتقای شبکۀ شغلی شما

 

هر فردی از سطح مبتدی گرفته تا مدیرانِ سطوح بالا می تواند از ایجاد شبکۀ ارتباطات مختلف و گسترده بهره ببرد. افرادی که در دایرۀ شغلی شما قرار دارند نمی توانند به بهبود محیط کار شما کمک کنند ولی چشمان شما را به روی فرصت های شغلی و علاقه مندی های جدید می گشایند. اگر مایلید بیشترین بهره را از شبکۀ خود ببرید، این 4 نکته به شما کمک می کنند تا ارتباطات خود را ارتقا دهید.

 1. شبکۀ خود را تعریف کنید.

برای ساخت شبکۀ قدرتمند، باید با درک موقعیت فعلی آغاز بکار کنید. به روابط خود فکر کنید و افرادی که می شناسید و در زندگی شغلی شما نقش دارند را در نظر بگیرید. برای شروع، موارد زیر را انجام دهید:

 • فهرستی از مخاطبین خود تهیه کنید.
 • ارتباطات لینکدین خود را بررسی کنید و افراد را در نظر بگیرید.
 • در محل کارتان به دنبال افراد باشید. همیشه بعد از کمی جستجو در محیط اطرافتان، افرادی را به خاطر می آورید.
 • رزومۀ خود را بررسی کنید. با دقت روزمه را مطالعه نمایید و مشاهده کنید طی مسیر شغلی یا تحصیلی خود با چه افرادی برخورد کرده اید. افراد مهمی که در هر مرحله به شما کمک کردند چه کسانی هستند؟ باید این روابط را بهبود ببخشید.
 1. شبکۀ خود را به بخش های کوچک تر تقسیم نمایید.

وقتی افرادی که بصورت حرفه ای به شما کمک کردند را پیدا کردید، باید آنها را به سه گروه تقسیم کنید:

شبکۀ استراتژیک: افرادی که به شما کمک کردند در اوج بمانید و برنامه های خود را بصورت استراتژیک جلو ببرید. این افراد را در این قسمت قرار دهید.

شبکۀ عملیاتی: افرادی که به شما در انجام کار کمک کردند. افراد دیگر در بخش های مختلف و یا خارج از شرکت که به شما برای انجام دادن و تکمیل کارتان کمک کرده اند چه کسانی هستند؟ این افراد در شبکۀ عملیاتی قرار می گیرند.

شبکۀ توسعه ای: افرادی که به شما کمک کردند بصورت حرفه ای ارتقا یابید. چه کسانی در موقعیت های دشوار به یاری شما آمدند؟ این افراد در شبکۀ توسعه ای قرار می گیرند.

یک شبکۀ قدرتمند در تمامی این سه بخش قدرتمند است.

 1. شبکۀ خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

باید زمان کافی برای بررسی تمامی افراد در شبکۀ خود قرار دهید. حال موارد زیر را مورد ارزیابی قرار دهید:

 • چه شبکه هایی قدرتمند تر هستند؟
 • چه شبکه هایی نیاز به ارتقا بیشتر دارند؟
 • آیا تمام افراد و ارتباط ها را در نظر گرفته اید؟

بعد از تجزیه و تحلیل این موارد باید آغاز به کار کنید.

 1. روابط خود را ارتقا دهید.

در اینجا به رازی اشاره می کنیم: مدیران بزرگ برای افراد مختلف احترام و ارزش قائل هستند و برای شناختن فرد زمان زیادی می گذارند تا ایجاد ارتباط. در عصر ارتباطات مجازی، کسب و کار به شدت شخصی و مستقل شده است. از منظر جهانی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • 58 درصد از استخدام ها از شبکه های حرفه ای و اجتماعی می باشد.
 • 49 درصد از مدیران استخدامی در پی یافتن راه های بهتر برای جذب متقاضیان منفعل هستند.
 • 37 درصد از افراد حرفه ای در پیِ ایجاد شبکه های استعدادیابی هستند.

این روال بسیار رایج است، بنابراین شما نیز باید شبکۀ ارتباطی خود را ایجاد نمایید. اما چگونه باید اینکار را انجام دهید؟ پاسخ این است: مصاحبه های اطلاعاتی. این تمرین یک استراتژی کاریابی است که برای ارتقای ارتباطات بسیار مفید و کاربردی است.

آیا در شرکت یا سازمان شما بخشی وجود دارد که بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنید؟ به گروه یا ناظر خود برگردید و از آنها بپرسید آیا فردی را می شناسند که تمایل به صحبت دربارۀ کار خود را داشته باشد یا خیر. آیا دوستان دانشگاهی یا محل کارتان در صنعت یا شرکت دیگری مشغول بکار هستند؟ از آنها بخواهید  شما را به فردی که مایل به انجام مصاحبۀ اطلاعاتی است معرفی کنند. باید با این افراد ملاقات کنید، سوالاتی را بپرسید، و در نهایت به حرف های آنها با دقت گوش کنید. سعی کنید از قبل سوالاتی را آماده کنید. می توانید سوالات زیر را در نظر بگیرید:

 • در حال حاضر روی چه پروژه هایی مشغول بکار هستید و یا به آنها علاقه مندید؟
 • چگونه در این بخش مشغول بکار شدید؟
 • تجربۀ کاری خود را چگونه توصیف می کنید؟

برای ارتقای شبکه باید اهداف خود را بر اساس علاقه و احترام قرار دهید و تصور نکنید مشکلی برای رفع وجود دارد. این تمرینی ضروری است که باید با دقت پیگیری کنید و در برخی موارد فرستادن یک ایمیل یا بررسی نیز کافی است.

این لحظات، دعوت ها، و پیگیری ها کلید اصلی برای ارتقای روابط و شبکۀ شما هستند. سعی کنید تمامی موارد را با دقت انجام دهید. در صورتیکه تمایل به  یادگیری بیشتر در زمینۀ ارتقای شبکۀ حرفه ای خود دارید می توانید درس “اصول مدیریتی” که در ماه می 2019 ارائه می شود را مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
توسط |2019-10-01T06:37:47+00:00سپتامبر 3rd, 2019|دسته‌بندی نشده|

درج دیدگاه