در حال بارگذاری...

هدف‌گذاری موثر برای موفقیت

//هدف‌گذاری موثر برای موفقیت

هدف‌گذاری موثر برای موفقیت

7 مرحله عالی هدف گذاری برای موفقیت در سال 98 که هیچ جا نخواندید!

چرا هدف گذاری در زندگی خوب است؟

شما نمیتوانید به هدفی دست پیدا کنید مگر اینکه غایت آن را ببینید. هدف چیست؟ چگونه میتوان هدف گذاری برای موفقیت کرد؟ اگر از شما بپرسند چگونه هدف تعیین میکنید؟ آیا هدف گذاری به روش اسمارت انجام داده اید؟

اگر از شما بپرسند زندگی خود را چگونه برنامه ریزی و ارزیابی می‌کنید، چه پاسخی خواهید داد؟ آیا خود را فردی موفق می دانید چون تمرین هدفگذاری داشتید؟ یا شکست خورده چون هدف گذاری درزندگی را جدی نگرفته اید؟ آیا از عملکرد خودتان و برنامه ریزی خود برای رسیدن هدف گذاری در اکنون راضی هستید؟ جواب شما بله و یا خیر می تواند باشد؛ اما بر اساس چه معیاری این جواب را می دهید؟ آیا فقط احساس خود را بررسی کردید و جواب دادید یا معیار مشخصی برای خود داشتید؟ ایا از مهمترین مبانی موفقیت اطلاع دارید؟ آیا غیر از این است که همه ما هدف و یا اهدافی موثر برای زندگی خود داریم و نسبت به آنها موفقیت و میزان پیشرفت برنامه ریزی خود را می سنجیم. و انتخاب هدف یکی از مهمترین موضوعات در زندگی ماست.

پس با توجه به مطالب بالا هدف و هدف گذاری خواه ناخواه بخش بزرگی از زندگی و موفقیت ما را پوشش میدهد. ما در این مقاله می خواهیم درباره هدف در زندگی و هدف گذاری برای موفقیت با شما صحبت کنیم.

هدف گذاری برای موفقیت در زندگی

هدف موثر چیست؟

هدف، خواسته دقیق و روشن و وضعیتی است که میخواهید در آینده داشته باشید که مدام ذهن شما را برای رسیدن به آن درگیر خود کند. هدف همان آرزو و آمالی است که دارای زمان شروع و پایان می باشد. چیزی است که قابلیت اندازه گیری دارد. یعنی شما در اهداف‌تان بُعد مکان و زمان را دارید و میزان آن را مشخص می‌کنید. هدف همان تصاویر خوبی است که در ذهن از خود و زندگی آینده خود ساخته اید وقتی مسیر فوق العاده هدف گذاری را ترسیم میکردید.

مثلا اگر بگوییم:

من می خواهم در سال آینده هر روز ورزش کنم .

می خواهم هر روز صبح زود از خواب بیدار شوم.

همه این هدف ها از جنس وظیفه و اقدام هستند؛ نه هدف گذاری برای موفقیت! همه اینها وقتی معنا دارند که در بستر یک هدف موثر تعریف شوند. ورزش کردن وقتی معنا دارد که بدانیم برای تغییر سبک زندگی خود هدف گذاری کردیم و برای این کار آموزش هدف گذاری در زندگی دیده ایم و این یکی از اقدام هایی است که برای این هدف در نظر گرفته‌ایم.

صبح زود بیدار شدن یک اقدام است. و وقتی معنی پیدا می‌کند که بدانیم هدف زندگی شما افزایش نظم در زندگی است و در این راستا یکی از چند اقدامی که انجام می‌دهید زود بیدار شدن است.

تفاوت بین اقدام و هدف

حواستان به تفاوت بین اقدام و هدف باشد. اینکه بدانیم بر اساس یک کتاب هدف گذاری که خواندیم پیش میرویم یا از جزییات اهداف اسمارت اطلاع داریم. چون تعریف هر دو شبیه هم هستند و مرز باریکی بین این دو است. اما اگر ما اقدام را برای دیگران توضیح دهیم، معمولاً می پرسند: خوب که چه؟

از سوی دیگر در تعریف هدف گذاری در زندگی گفتیم هدف باید دارای بُعد مکان و زمان باشد. به طور مثال یک نمونه هدف گذاری:

شما برای سال آینده خویش برنامه ریزی نموده که منبع درآمد خود را افزایش دهید. این مقدار باید مشخص باشد. این که فقط بگویم افزایش می‌دهیم کافی نیست. چون هدف اسمارت باید قابلیت اندازه گیری داشته باشد. پس باید اینگونه بیان کنیم:

من در سال آینده منبع درآمد خود را ۳۰ درصد افزایش می دهم. پس اگر امسال ۲۰۰ میلیون تومان درآمد داشتیم، در انتهای سال بعد باید رقم ۲۶۰ میلیون تومان دست یابیم.

مکان در هدف گذاری همان عواملی است که رابطه مستفیم هم با شرایط درونی نظیر توانایی و استعداد شما دارند و هم شرایط بیرونی. یعنی شرایط اقتصادی و حرفه ای شما و آموزش هایی که برای خود و توانایی‌هایتان در نظر گرفته و از هر کدام از این ها میتوانید در راستای رسیدن به اهداف تان استفاده کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که در موقع هدف گذاری اسمارت باید اهداف را درست و به جا استفاده کنیم. شرایط خود را در نظر بگیرید. در مهمترین مبانی موفقیت، اهداف نباید آنقدر بزرگ باشد که در زمان و مکان فعلی شما قابلیت دسترسی نداشته باشد و نباید آنقدر کوچک باشد که به آسانی سهل الوصول باشد. در این صورت دیگر انگیزه برای رسیدن به آن ندارید.

 ما نمی توانیم حس شادی عمیقی داشته باشیم؛ مگر آنکه احساس کنیم در حال حرکت به سوی هدفی و به دست آوردن چیزی که میخواهیم هستیم.

 آیا وقتی رویای خود را مینویسیم به هدف تبدیل می شود؟

در اینکه هدف گذاری یکی از مهمترین مبانی موفقیت است که شکی نیست. از طرفی همه ما خواسته‌ها و آرزوهایی داریم و با تمام وجود می خواهیم به آنها دست یابیم. اما داشتن آرزو و رویا به تنهایی کمکی به تحقق آنها نمی‌کند. اما اگر رویای خود را بنویسیم و در راستای هدف به دست آوردن آن شروع کنیم، یعنی هدف گذاری برای موفقیت را آغاز کردیم. این که ابتدا هدف خود را به گام‌های کوچک‌تر تقسیم کنیم، به برنامه تبدیل می شود. و هنگامی که متعهد به اجرای برنامه شویم، رویای ما به واقعیت تبدیل می شود. پس تقریبا می‌توانیم بگوییم اگر هدف گذاری در زندگی و تمرین هدف گذاری نداشته باشیم، نمی‌توانیم به هدف موثر و بزرگی در زندگی دست یابیم.

 هدف گذاری برای موفقیت چیست؟

 اگر کسی برای موفقیت‌اش از قبل آماده شود، زمانی که فرصت بزرگ فرا می رسد مثل احمقها به نظر می آید.

هدفگذاری یکی از مبانی موفقیت است. برایان تریسی در کتاب “بهانه‌ها را کنار بگذارید” در باره هدف گذاری اینگونه می گوید:

توانایی شما در ملزم کردن خودتان به تعیین اهداف مشخص و سپس پیشروی روزانه در مسیر آن اهداف، بیش از هر عامل دیگری موفقیت شما را تضمین میکند. پس باید در زندگی اهدافی داشته باشید تا به چیزهای ارزشمند دست یابید. احتمالاً این جمله را شنیده‌اید که: نمی‌توانید به هدفی که نمی‌بینید شلیک کنید.

“اگر نمی‌دانید کجا می‌روید، هر جاده‌ای شما را به آنجا خواهد رساند.” وقت گذاشتن و تصمیم‌گیری درباره اینکه در هر یک از حیطه های زندگیتان به درستی چه میخواهید، زندگی‌تان را کاملا متحول می کند.

هنوز بسیاری از افراد، هنگام هدف‌گذاری تردید دارند و مکث می‌کنند. آنها می گویند: “می‌خواهم از لحاظ مالی مستقل شوم؛ اما به هیچ وجه نمی‌دانم چگونه قرار است به این هدف برسم.” درنتیجه، آنها هرگز موفقیت مالی را به عنوان یک هدف تعیین نمی‌کنند. در هر حال خوب است بدانید که به هیچ وجه لازم نیست بدانید چگونه باید به هدفتان برسید. فقط لازم است به طور واضح و مشخص بدانید می‌خواهید به کجا بروید. در این صورت مکانیسم تلاش برای رسیدن به هدف در مغزتان بدون هیچگونه اشتباهی شما را به سمت مقصدتان راهنمایی خواهد کرد.

7 مرحله طلایی هدف گذاری برای موفقیت در زندگی

روش هفت مرحله ای برای رسیدن به اهداف

هفت مرحله ساده وجود دارد که می‌توانید آنها را دنبال کنید تا سریعتر به اهدافتان برسید. روش‌های پیچیده‌تر و مفصل‌تر دیگری وجود دارد؛ اما این روش هفت مرحله‌ای شما را قادر خواهد کرد ده برابر مطمئن‌تر از قبل به هدفی که میخواهید برسید:

مرحله 1. به طور مشخص تعیین کنید که چه می‌خواهید

دقیق باشید همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد, اگر میخواهید درآمدتان افزایش یابد مقدار دقیق آن را بنویسید.

 مرحله 2. هدف تان را روی کاغذ بنویسید

هدف که نوشته نشده باشد همچون دود سیگار است, چند لحظه این طرف و آن طرف می رود سپس ناپدید می شود. هدف را نوشته مبهم بی پایه و اساس است و هیچ نیروی قدرتی ندارد.

مرحله 3. برای هدفتان مهلت یا ضرب‌الاجل تعیین کنید

زمان مشخصی را در نظر بگیرید و تاریخی که میخواهید هدفتان محقق شود یادداشت کنید. اگر هدف تان خیلی بزرگ است, یک ضرب‌العجل نهایی و سپس چندین ضرب الاجل در مورد اقدام‌های میان‌مدت بین جایی که امروز هست و جایی که در آینده میخواهید باشید تعیین کنید. قانون کار این است: “هیچ هدفی غیر واقعی نیست. تنها چیزی که وجود دارد و ضرب الاجل های غیر واقعی است.” اگر در مهلت معین به اهدافتان نرسید, چه کار باید بکنید؟ ساده است: یک مهلت دیگر تعیین می کنید. تعیین ضرب الاجل یک بازی حدسی است گاهی شما قبل از ضرب الجل به هدفتان می‌رسید گاهی درست در زمان تعیین شده و گاهی نیز بعد از آن.

 مرحله ۴. فهرستی از کارهایی تهیه کنید که با انجام آنها می توانید به هدفتان برسید

همانگونه که هنری فورد گفته است:”می ‌توانید به بزرگترین هدف دست پیدا کنید فقط کافی است آن را به اقدامات کوچکتر تقسیم کنید.”

فهرستی از موانع و چالشهای بیرونی و درونی را تهیه کنید که مجبوری برای رسیدن به اهداف تان بر آنها غلبه کنید.

فهرستی از مهارت و دانشی که برای رسیدن به هدف نیاز دارید تهیه کنید.

فهرستی از افرادی تهیه کنید که برای رسیدن به هدفتان به همکاری و حمایت شان نیاز دارید. آنقدر بنویسی تا فهرستتان کامل شود.

 مرحله 5. در فهرست خود توالی و اولویت را رعایت کنید.

تهیه فهرست بر اساس توالی مستلزم این است که تصمیم بگیرید چه کاری را اول و چه کاری را دوم و چه کاری را بعد از آن انجام دهید به علاوه فهرست سازماندهی شده بر اساس اولویت ها شما را قادر می سازد میزان اهمیت هر کار را مد نظر داشته باشید.

مرحله 6. بلافاصله بر اساس فهرست خود اقدام کنید

اولین گام دومین و سومین گام را بردارید. همچنان به پیش بروید. مشغول باشید. سریع حرکت کنید تاخیر نکنید به خاطر بسپارید که به تعویق انداختن کارها نه تنها دزد زمان است, بلکه دزد عمر و زندگی شماست تفاوت بین افراد موفق و افراد شکست خورده این است که برنده ها اولین قدم را برمیدارند آنها عمل محور هستند  و در جایی که که هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد دست اقدام می زنند.

 مرحله 7. هر روز کاری انجام دهید که شما را در مسیر هدف اصلی تان پیش ببرد

این مرحله کلیدی موفقیت شما را تضمین خواهد کرد کاری انجام دهید هفت روز هفته. ۳۶۵ روز سال. کاری که شما را دست کم یک قدم به هدفتان نزدیک می‌کند انجام دهیم هدفی که مهمترین خواسته شماست هر روز کاری انجام می دهید که شما را در مسیر هدف تان پیش می‌برد شتاب میگیرید.  این شتاب برای شما انگیزه دهنده الهام بخش و نیرو بخش خواهد بود. سرانجام متوجه خواهید شد که برداشتن گام‌های بعدی به سمت هدف به تدریج آسان می شود.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده، بیاید در آغاز سال جدید هدف گذاری درست انجام دهیم. اهد‌اف قد‌رتمند‌، کاملاً خاص و مشخص‌اند‌. این نوع اهد‌اف با کلماتی اد‌ا می‌شوند‌ که به ما تصویر ذهنی روشن و د‌قیقی از آنچه می‌خواهیم به د‌ست آوریم می‌بخشند‌. با خواند‌ن آن اهد‌اف از روی کاغذ یاد‌د‌اشت، خود‌ د‌قیقاً می‌د‌انیم که چه می‌خواهیم. لیست توصیه‌ها، نکات و ترفندهایی که به شما کمک خواهد کرد که در سال جدید بتوانید هدف‌های بهتری را در نظر بگیرید و تغییرات بلند مدتی را در زندگی خود ایجاد کنید را دربالا آوردیم.

ایران بیزینس کلینیک، همراه و حامی موفقیت شما، سالی پر از شادی و سرشار از سلامتی و موفقیت‌های بزرگ و کوچک را برای شما آرزومند است.

شما می‌توانید هدف‌هایی که از نظر شما مهم است ولی ما در این مقاله با این اهداف اشاره ای نکرده ایم را در پایین همین مقاله در قسمت نظرات بنویسید تا سایر دوستان از آن استفاده کنند. همچنین در هر جایی که هستید می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری این مرکز بهرمند گردید.

هدف‌گذاری موثر برای موفقیت
5 (100%) 2 votes
توسط |2019-04-05T10:07:15+00:00آوریل 5th, 2019|هدف گذاری|

5s دیدگاه

 1. شریفی آوریل 6, 2019 در 7:44 ق.ظ - پاسخ

  مقاله خوبی در رابطه با هدف گذاری بود به مطالب جامع و عالی اشاره شده

  • Iran Business Clinic آوریل 7, 2019 در 8:26 ق.ظ - پاسخ

   ممنون که خوندید و نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 2. مازیار آوریل 7, 2019 در 8:20 ق.ظ - پاسخ

  مقاله خیلی خوبی بود. قبلا در مورد هدفگذاری کتابهایی رو خونده بودم. آخرینش کتاب “بهترین سال زندگی تو” اثر دارن هاردی بود که کتاب واقعا جذابی بود. مقاله شما بهم کمک کرد بتونم اهدافم رو مرور کنم و اونها رو به شکل بهتری بازنویسی کنم.
  کاش در مورد روش اسمارت در هدف گذاری هم مطلب میذاشتید.

  • Iran Business Clinic آوریل 7, 2019 در 8:27 ق.ظ - پاسخ

   بله کتاب دارن هاردی در این زمینه بسیار عالی هست. انشاالله طی چند روز آینده مقاله با عنوان هدف گذاری به روش اسمارت رو هم در سایت قرار خواهیم داد.
   سپاس از همراهیتون.

 3. حمید رضا بهمنی آوریل 11, 2019 در 4:41 ق.ظ - پاسخ

  مقاله کاربردی و مفیدی بود و فقط فکر میکنم که باید کاملتر ارائه بشه که با مطالعه متن بشه بطور کامل هدفگذاری را انجام داد

درج دیدگاه