لایف کوچینگ چیست و وظایف لایف کوچ چیست؟

لایف کوچینگ چیست؟ نقش یک کوچ چیست و لایف کوچ در زندگی انسان چه کاری انجام می‌دهد؟ چه آدم‌هایی به لایف کوچینگ نیاز دارند؟ اینها سوالاتی است که ممکن است با آن برخورد کرده باشید. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم لایف کوچینگ آشنا کنیم. پس اگر لایف کوچینگ چیست سوال شماست، با ما همراه باشید.

لایف کوچینگ چیست و لایف کوچ کیست؟

اصولا زمانی که یک انسان در نقطه حال حاضر خودش قرار دارد و هدف‌های بزرگتری برای آینده دارد، یعنی نقطه مقصد با نقطه حال حاضرش فاصله زیادی دارد، برای رسیدن به نقطه مقصد، به یک انسان یا نیروی کمکی نیاز دارد که او را در این مسیر کمک کند. شخصی که انسان را در این مسیر کمک می‌کند، لایف کوچ نام دارد که به انواع و اقسام روشها سعی می‌کند مشتری خود را به هدف‌هایش برساند. بنابراین اگر بخواهیم یک تعریف خیلی ساده از لایف کوچ داشته باشیم، لایف کوچ به مراجعین خود کمک می‌کند تا به هدف‌هایشان برسند.

اما اینکه آیا آن مراجع یا کسی که لایف کوچ را استخدام کرده، هدف‌های درستی تعیین کرده یا خیرمسئله‌ای جداست. یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه داریم این هست که آیا اصلا هدف‌های تعیین شده قابل دسترسی هستند؟ آیا چیزهایی هستند که بتوانیم در آینده به آنها برسیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

به عنوان مثال وقتی از کسی می‌پرسیم هدفت چیست می‌گوید هدفم موفقیت یا پولدار شدن است. در صورتی که اینها به هیچ عنوان هدف نیستند. موفقیت را نمی‌توان اندازه گرفت. پولدار شدن را نمی‌توان اندازه گرفت. ما فقط چیزهایی را می‌توانیم به عنوان هدف برای خود قرار دهیم که قابل اندازه‌گیری باشند. اگر می‌گوییم پولدار، باید یک عدد جلوی آن بگذاریم. برای یک نفر ممکن است ۲۰ میلیون تومان به معنای پولدار شدن باشد و برای شخص دیگر ۲۰ میلیون دلار و برای شخصی شاید ۲ میلیارد دلار! در واقع هر سه نفر پولدارند. اما اینکه هدف ما چیست و چقدر قابل اندازه‌گیریست مهم است.

در مورد موفقیت نیز همینطور است. اصولا ما موفقیت را یک نقطه نمی‌بینیم. موفقیت یک مسیر است. ما هرگز در راه موفقیت، به انتها نمی‌رسیم. می‌توانیم هدف داشته باشیم و وقتی به هدف‌هایمان رسیدیم، هدف‌های بزرگتری ترسیم کنیم. هیچوقت هیچ انسانی به موفقیت صددرصد نمی‌رسد. چون افق‌های پیش روی انسان‌ها بینهایت است. بنابراین اگر کسی هدفش را موفقیت تعیین کند، هیچکس نمی‌تواند به اون کمکی کند.

پس شرط اول برای اینکه ما لایف کوچ داشته باشیم، این است که بتوانیم هدف‌هایمان را تعیین کنیم.

چه هدف‌هایی تعیین کنیم؟

دیدیم که شرط اول ما برای داشتن یک لایف کوچ، تعیین هدف‌هاست. اما بیایید ببینیم که آیا هر انسانی می‌تواند هر هدفی را تعیین کند؟ مسلما نه!

اگرچه آدم‌ها خودشان برای خودشان خیلی محدودیت قائل می‌شوند و لایف کوچ سعی در شکستن این محدودیت‌ها دارد، اما بارهم اینطور نیست که همه انسانها بتوانند به هرچیزی که دیگران رسیده‌اند برسند. عوامل زیادی روی این مسئله تاثیر دارند. از عوامل محیطی گرفته تا خانوادگی. اگر یک نفر بتواند تمام این عوامل را بشکند؛ مثلا بتواند بهای از دست دادن یکسری چیزها را پرداخت کند، بله؛ می‌تواند به هدف‌های خیلی بزرگی برسد.

اما قبل از اینکه بخواهیم هدف‌گذاری کنیم، کوچ با مشتری خودش تمام عوامل را بررسی می‌کند. مثلا می‌بیند که فرد از نظر روانی و شخصیتی، چه تیپ شخصیتی دارد. چطور با دیگران تعامل می‌کند؟ فرضا برای کوچ کردن یک نوجوان باید ببینیم خصوصیات اخلاقیش چیست. از بچگی چطور بوده. هدف‌های آینده‌اش چقدر بزرگ است و چقدر به آنها نگاه می‌کند. بر اساس نوع شخصیت او، عزت نفسش را بررسی می‌کنیم. اینکه چطور با خودش حرف می‌زند. مفهوم عزت نفس را می‌فهمد یا نه.

طبیعتا اگر لایف کوچ قوی باشد، باید روی عزت نفس انسان کار کند و سطح عزت نفس را بالا ببرد. افزایش عزت نفس باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. اعتماد به نفس بالا یکی از بزرگترین فاکتورها برای رسیدن به هر هدفی است.

بعد از اینکه لایف کوچ این کارهای ابتدایی را روی شخص انجام داد، به سراغ تنظیم سایر فاکتورها می‌رود.

با ادامه این مقاله در روزهای آتی همراه ما باشید…

توسط |2020-05-03T12:27:35+00:00نوامبر 3rd, 2019|دسته‌بندی نشده|

3s دیدگاه

  1. ExoRank ژانویه 27, 2020 در 9:24 ق.ظ - پاسخ

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

  2. AffiliateLabz فوریه 16, 2020 در 5:00 ق.ظ - پاسخ

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  3. Brianmit مارس 26, 2020 در 7:38 ق.ظ - پاسخ

    thank a lot for your website it aids a great deal.

درج دیدگاه