توسعه کسب و کار و برندینگ2018-10-11T08:44:18+00:00

توسعه کسب و کار و برندینگ

بسیار دور از ذهن است که مدیر یا مالک یک بنگاه اقتصادی علاقمند به توسعه کسب و کار خود نباشد و این افراد همواره به فکر آرزوها و رویاهای خود برای توسعه و رشد کار خود می‌باشند و عموماً چشم انداز سال های بعد، وسیعتر و جذابتر از وضعیت امروز است.

زمانی که صحبت از توسعه کسب و کار می شود مفاهیم مختلفی به ذهن می رسد از قبیل افزایش فروش، افزایش درآمد، تعداد کارمندان یک مجموعه، سهم بازار، برند سازی، توسعه و تنوع محصول و خدمات و یا حتی افزایش سهم از جیب مشتری.

در این خصوص استراتژی ها و ابزارهای مختلف و بسیار متنوعی وجود دارد که مسلما نمی‌توان همه آنها را یک جا و همزمان اجرا نمود و مراحل توسعه کسب و کار همچون پیشرفت شخصی، پله پله انجام می شود بخصوص آنکه با گذشت زمان، علاوه بر آنکه نوع نیاز و یا خواسته های مصرف کنندگان و الگوهای مصرفشان عوض می شود رقابت نیز در هر صنعت و خدمتی بشدت افزایش می‌یابد و تقسیم کردن بازار و سهام با رقبا یکی از دغدغه های اصلی هر بنگاه به شمار خواهد آمد.

اما قبل از آنکه یک بنگاه اقتصادی به فکر توسعه کسب و کار خود باشد، نخست باید خود را بخوبی شناسایی کرده و نقاط قوت و ضعف خود را بررسی، جایگاه فعلی خود را تعریف و میزان درآمد واقعی و هزینه های خود را مشخص نماید. بسیاری از شرکتها هنوز جریان نقدینگی و بودجه سالانه خود را تنظیم نکرده و هیچ ارزیابی علمی و بررسی دقیقی از سهم بازار خود ندارند. بسیاری از کسب و کارها هنوز به پرسنل خود به عنوان منابع انسانی می نگرند حال آنکه امروزه استخدام و نگهداری نیروی خوب، وفادار، مناسب و با توانمندی‌های خاص، پرسنل یک بنگاه را به ” سرمایه‌های انسانی” تبدیل می کند.

شناخت موقعیت، هدف گذاری صحیح، نحوه رسیدن به اهداف، چگونگی کاهش هزینه ها و نحوه رشد جریان نقدینگی، مدیریت بودجه، تخصیص صحیح منابع، قابلیت بزرگ و یا کوچکتر کردن شرکت حسب موقعیت های بازار، استخدام درست، آموزش کافی و لازم و همیشگی، جذابیت محیط کار، امنیت شغلی و اجتماعی، شناخت محصولات جایگزین و تکنولوژی های نوین، آنالیز دقیق رقبای موجود و رقیبان آینده و عوامل متعدد دیگر همگی بر توسعه کار یک سازمان اثرگذار است و طبیعتاٌ حفظ و رشد یک سیستم نیازمند کار تیمی و ارزیابی دقیق و پیوسته است.

در این میان بعضی بنگاه‌ها دست به تبلیغات پر هزینه محصولات خود زده و بدون مطالعه دقیق درخصوص بازار هدف و رسانه مطلوب، بعضاً مخارج زیادی را متحمل شده و نه تنها نفعی از آن ندیده بلکه هزینه های خود را بطور سرسام آوری افزایش داده‌اند.

توسعه کسب و کار یک تحول است، یک پیشرفت، یک تغییر و این تغییر از مجموعه ای از عوامل کوچک و کارهای جزئی و تفکیک شده تشکیل می یابد. این تغییرات در کلیه سطوح سازمان از مدیریت ارشد تا کلیه کارکنان را شامل می شود و می‌بایستی به عنوان یک هدف و یک باور تعریف و پیگیری شود. بدیهی است که رسیدن به این آرمان خود نیازمند داشتن تیمی مجرب و کارآزموده و البته گران می باشد که شاید بسیاری از مدیران از پذیرش آن صرفنظر کرده و براساس تجربه و پیش بینی های شخصی، مسیر رشد را طی کنند که مسلماً با توجه به روزمرگی‌ها و مسائل کاری جاری، این راه کمتر به مقصد می‌رسد.

ما در مجموعه خود با توجه به تحقیقات و تمرکز خود بر روی توسعه کسب و کارها، در بسیاری از صنایع، فعالیت و با توجه به نوع کار خود، اطلاعات جامع و دقیقی از بازارهای گوناگون و خدمات مختلف را بر اساس آمار دقیق می شناسیم و بدین سبب در زمان همکاری با یک بنگاه اقتصادی، از پایه ای ترین بخش‌ها تا روش‌های افزایش فروش، توسعه محصول یا خدمات، اتیکت، کمپین های تبلیغاتی و … را با هزینه ای بسیار معقول و روش‌های بروز و کارآمد انجام می دهیم و همواره بعنوان یک مشاور در کنار شما هستیم.