استعدادیابی و کشف توانمندی‌ها2018-10-11T08:46:21+00:00

استعدادیابی و کشف توانمندی‌ها

اگر در فضای مجازی کلمه استعداد و یا استعدادیابی را جستجو کنید، میلیون ها جواب و انواع و اقسام روش ها و آزمون ها چه رایگان و چه غیر رایگان را پیدا خواهید کرد که هر کدام از آنها توسط شخص یا اشخاص و بر اساس یک تئوری روانشناسی بوجود آمده اند که البته می‌توان گفت همه آنها درست می باشند هرچند که برای بعضی از آنها نیاز به تست نبوده و یک نفر می تواند در حالت های مختلف روحی، جواب های مختلفی را داده و طبیعتاً نتایج متفاوتی بگیرد.
حتماً این جمله مشهور انیشتین را شنیده اید که می گوید “همه نابغه اند، اما اگر به یک ماهی بگوییم که به روی شاخه یک درخت بپر، آن ماهی در تمام طول زندگیش خود را یک احمق خواهد دانست.”
این جمله به واقع بسیاری از مطالب در خصوص استعداد و هوش و توانمندی های هرکسی را بیان می کند، بلاشک همه انسان ها در همه زمینه ها به یک اندازه توانمند نیستند و باید بکوشیم که استعدادهای برتر خود را شناخته و برای رشد و پرورش آنها وقت و انرژی بگذاریم.
اما هنوز یک سوال اساس را پاسخ نگفته‌ایم و آن اینکه از کجا بفهمیم چه استعدادهایی داریم و چگونه آنها را رشد دهیم.
آقای هوارد گاردنر به این حقیقت پی برد که همه انسان ها دارای ۸ نوع استعداد (هوش) می‌باشند که عبارتند از:
هوش درون فردی
هوش برون فردی
هوش کلامی – زبانی
هوش ریاضی – منطقی (IQ)
هوش جنبشی
هوش موسیقیایی
هوش طبیعت گرا
هوش فضایی
که از میان این هشت هوش (استعداد) هر شخص در ۳ استعداد توانایی بسیار بالایی دارد، بعنوان مثال کسی که دارای هوش ریاضی – منطقی یا IQ بالایی باشد، آدمی حسابگر، منطقی و درکی بالا از ریاضیات دارد اما الزاماً این فرد، انسان موفقی نیست چرا که برای او بعنوان مثال کاری مثل پزشکی یا روانشناسی مناسب نیست و در این مشاغل نمی تواند موفق باشد.
نکته مهم و بسیار جالب توجه آن است که از این استعداد ها، تعدادی از آنها قابل یادگیری، پرورش و توسعه هستند. بر اساس اینکه کدام یک از این استعدادها در یک شخص وجود دارد ، می‌توان تا حد زیادی به توانایی‌های اشخاص پی برد اما این تنها هوش یا استعداد نیست که در موفقیت افراد نقش دارد، این که افراد چه شخصیتی دارند، دارای چه سطح فرهنگی هستند، توانمندی آنها چیست و بسیاری پارامترهای دیگر از جمله توانایی های فیزیکی، توانایی های فکری، شرایط خانوادگی، محیط رشد و محل زندگی و … همگی می تواند عاملی جهت داشتن مشاغل مناسب و تحصیلات متناسب با آن باشند.
ما در ایران بیزینس کلینیک پس از تحقیقات بسیار سعی کرده ایم که مجموعه ای از آزمون ها همراه با مصاحبه با کارشناسان را به منظور پیدا کردن استعدادهای افراد و مشاغل مناسب آنها را یافته و از این طریق گامی کوچک در پرورش سرمایه های انسانی مفید و علاقمند به حرفه و کار خودشان برداریم تا شاید نسل نو، راهگشای ترقی و پیشرفت باشند. شایان ذکر است که کلیه آزمون ها و مصاحبه ها بومی سازی شده و بصورت حضوری در محل دفتر شرکت انجام می شوند.